Žvilgsnis į prabėgusius 2023-iuosius metus Panemunių regioniniame parke
2023-ieji buvo Juodojo vandens triušio metai, prasidėję saulėtą sekmadienį ir pasibaigsiantys taip pat sekmadienį, tik dar neaišku, ar saulėtą. Lietuvai ir pasauliui šie metai atnešė daug atradimų ir praradimų, o ką šie metai atnešė Panemunių regioniniam parkui ir jo gyventojams bei lankytojams?
Visų pirma apžvelgsime svarbiausius šių metų renginius ir įvykius. Pavasarį Panemunės pilyje buvo atidaryta Panemunės pilies parko arbaro paroda, kurią surinko ir paruošė Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos biologinės įvairovės skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Lopšaitienė. Paroda lankytojams buvo atvira daugiau nei pusę metų, tad visi besilankantys Panemunės pilyje ir besidomintys kultūriniu paveldu, taip pat galėjo prisiliesti ir prie gamtinės įvairovės. Gegužės mėnesį taip pat subūrėme regioninio parko bendruomenes į vieną vietą – kaimynų pikniką Žemosios Panemunės dvaro sode. Šis renginys leido ne tik akis į akį aptarti rūpimus klausimus regioninio parko bendruomenėms, bet ir plačiau visuomenei pristatyti bebundantį naujam gyvenimui Žemosios Panemunės dvarą. Taip pat gegužę dalyvavome ir saugomų teritorijų festivalyje „SAUgoma ir TAU“ kuris vyko prie garsiojo Punios piliakalnio Alytaus r. Šiame renginyje reprezentavome mūsų pilių bei piliakalnių kraštą ir kvietėme žmones vasarą keliauti po mūsų kraštus. Turizmo sezono pabaigai paminėti, rugsėjo pabaigoje kvietėme žygiuoti ir pažinti Panemunių regioninio parko rezervatą Velniaravį. Džiaugiamės, kad sulaukėme didelio dalyvių susidomėjimo ir suteikėme lankytojams galimybę susipažinti su itin griežtai saugoma teritorija.
Jau minėtame festivalyje prie Punios piliakalnio kvietėme lankytojus atvykti aplankyti Panemunių regioninio parko ir lankytojų centro su aiškia žinute – šią vasarą esame dar labiau pasiruošę dirbti lankytojų labui. Visą turizmo sezoną (nuo gegužės 20 iki rugsėjo 30 dienos) lankytojų centro durys buvo atviros lankytojams ir sekmadieniais. Iki šių metų turizmo sezono lankytojų centras dirbdavo tik vieną savaitgalio dieną, o 2023-iaisiais išgirdome lankytojų lūkesčius ir atvėrėme duris sekmadieniais. Ši praktika pasiteisino – 2023-iaisiais lankytojų centrą aplankė daugiau lankytojų nei praėjusiais metais – teigia Panemunių regioninio parko lankytojų centro administratorė Justė Tamkevičienė.
Edukacijas Panemunių regioninio parko lankytojų centre šiais metais aplankė daugiau nei 700 vaikų, o iš viso renginiuose ir edukacijose šiais metais apsilankė daugiau nei 1000 žmonių. Tokie skaičiai mus džiugina ir verčia judėti pirmyn, tad ateinančiais metais tikimės sulaukti dar daugiau lankytojų ir papildyti siūlomų edukacijų pasirinkimą. 2023-iaisiais populiariausios edukacijos išlieka „Atrask gyvenimo prie Nemuno ypatumus“, „Senieji Nemuno amatai“ ir „Nepastebimi miško skirtumai“. Ekspoziciją „Nemunas ir gyvenimas prie jo“ šiais metais aplankė daugiau nei 2300 žmonių, tarp kurių buvo lankytojų net iš tolimiausių pasaulio kampelių – Naujosios Zelandijos, Australijos, JAV, Brazilijos ir kitų tolimų, bei ne tokių tolimų šalių. Įsimintiniausi šių metų lankytojai – jaunas vaikinas, gimęs Peru, šiuo metu gyvenantis Naujojoje Zelandijoje ir 3 savaites keliaujantis dviračiu po Baltijos šalis bei vyriškis iš Didžiosios Britanijos, rašantis knygą apie tai, kaip lietuviškas ąžuolas XVII amžiuje galėjo atsidurti tapytojo Rembranto rankose Nyderlanduose – teigia lankytojų centro administratorė Justė Tamkevičienė.
Be veiklos pačiame lankytojų centre šiais metais dalyvavome ir pamokose įvairiose mokymosi įstaigose – profesinio rengimo centre, gimnazijose, progimnazijose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos darbuotojai Mindaugas Janušonis, Eglė Lopšaitienė ir Justė Tamkevičienė dalyvaudami švietėjiškoje veikloje ugdymo įstaigose skleidė žinią apie saugomas teritorijas, jų svarbą, aplinkosaugą ir ekologinį bei gamtai draugišką turizmą.
Taip pat Panemunių regioniniame parke pavasario-rudens sezonais buvo vykdomos talkos – grėbiami lapai, renkamos šiukšlės, savanorių pagalba perdažyti informaciniai stendai. Pavasarį Šilinės botaninio draustinio pažintiniame take užsakyti ir sumontuoti 10 informacinių stendų su pažintinio tako žemėlapiu. Šioje vietoje vasarą ypatingai mėgsta pasivaikščioti turistai ir vietiniai gyventojai. Nuo šiol tą daryti tapo smagiau.
Galime pasidžiaugti ir tuo, kad nuo lapkričio mėnesio Panemunių regioniniame parke turime savanorę, kuri noriai prisideda prie darbo lankytojų centre, domisi aplinkosauga ir saugomomis Lietuvos teritorijomis. Tikimės, kad ir ateinančiais metais turėsime galimybę suteikti trokštamas žinias ir patirtį jauniems ir perspektyviems jaunuoliams, kuriuos, galbūt, ateityje išvysime ir savo kolegų rolėse.
Be visų išvardintų veiklų Panemunių regioninio parko grupės ir Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos kraštovaizdžio apsaugos ir biologinės įvairovės skyrių darbuotojai dalyvavo ir begalėje kitų nepaminėtų renginių, vykdė teritorijų apžiūrą, gyventojų konsultacijas, monitoringus, teritorijos tvarkymo ir priežiūros darbus bei kitas nuolatinio ir nenuolatinio pobūdžio veiklas.
Apibendrinant 2023-iuosius Panemunių regioniniame parke galime pasakyti, kad buvo puikūs, gražūs ir prasmingi metai. Labai tikimės ir linkime, kad ateinantys 2024-ieji būtų tokie pat arba geresni!
Atnaujinimo data: 2023-12-28
Taip pat skaitykite:
2026 metų vabzdys – gencijoninis melsvys: retas drugys, priklausomas nuo augalų ir skruzdėlių
Atpažink invazinę rūšį: varpinė medlieva
Šiaurinėje Ančios ežero apyežerėje birželį – tikras gamtos spalvų festivalis!
Važiavimas keturračiais bekele kenkia aplinkai
Kviečiame į atvirų durų dieną Žuvinte: susipažinkite su meldinių nendrinukių mažyliais




